Tarihçe

Dünyanın En İyi Alışveriş Merkezi


AKMERKEZ ABD'den dünyaya yayılan ve shop mix olarak tabir edilen, farklı ürünlerin satıldığı dev alışveriş merkezleri, Türkiye'de de ekonomik ve kentsel gelişmeyle birlikte tüketicilerin yeni alışkanlığı haline geldi.

AKKÖK, TEKFEN ve İSTİKBAL gruplarının dünya ölçeğinde bir alışveriş merkezi kurma girişimi, 18 Aralık 1993 yılında Akmerkez'in doğumuyla sonuçlandı. Kısa zamanda alışveriş ve eğlence anlayışına getirdiği yüksek standartlarla, Uluslar Arası Alışveriş Konseyi ICSC 'nin de dikkatini çekerek, 1995 yılında "Avrupa'nın En İyi Alışveriş Merkezi" seçildi. Aynı konsey 1996 yılında dünyanın en iyi alışveriş merkezi olarak Akmerkez'i seçti ve bu dalda verilen en büyük ödül olan "ICSC International Design and Development" ödülünü verdi. Dünyada bu iki ödüle layık görülen ilk alışveriş merkezi olan Akmerkez, 1998'te TSCSR / AMPD Onur Ödülü ve 1999 yılında Madrid'te ICSC Jean Louis Solal Marketing ödülünü almaya hak kazandı. Mart 2001'de Torino'da, aynı ödüle Vitrin Düzenleme Yarışmaları ile topluma sağladığı katkıdan dolayı bir kez daha layık görüldü. Ekim 2001'de Orlando'da, aynı konuyla katıldığı ICSC Maxi Awards ödülünü kazandı. 2004 yılında Tüketici Dergisi tarafından Tüketici Kalite Ödülü'ne layık görülen Akmerkez, 2006 yılında Kopenhag'da Sanat Akmerkez'de 3 etkinliği ile Halkla İlişkiler kategorisinde ICSC Jean Louis Solal Marketing ödülüne layık görüldü. Akmerkez, Eylül 2006'da, Şikago'da düzenlenen yarışmada, aynı etkinlik ile Halkla İlişkiler dalında aldığı ICSC MAXI Awards ile başarılarını sürdürüyor.

Yapısal Özellikleriyle Akmerkez


Dört kattan oluşan Akmerkez Alışveriş Merkezi'nde yıl boyu çalışan iklimlendirme cihazları, yangın ihbar ve söndürme sistemleri, modern güvenlik sistemleri, devamlı müzik yayını, kusursuz bina otamasyonu ile ziyaretçilerin güvenli, konforlu ve temiz bir ortamda vakit geçirmeleri hedefleniyor. 180.000 metrekarelik alana kurulu komplekste alışveriş merkezinin yanı sıra, 4 katlı kapalı otopark (1.500 araç kapasiteli), 14 ve 17 katlı ofis katlarıyla 23 katlı rezidans binasından oluşuyor. Üçgen bir alana yayılmış olan alışveriş merkezinin 3 atriumu, ana dolaşım yolları ile birbirine bağlanmıştır. 41 yürüyen merdiven, 2 panoromik asansör, yayalara ve servise açık 30 asansörü ile dikey alışveriş merkezi daha çok ziyaretçiye süratli dolaşım olanağı sağlıyor.

Geniş dükkan yelpazesiyle ziyaretçilere farklı ürünler sunmayı hedefleyen Akmerkez, dünya ortalaması %85 olan mağaza kiralama yüzdesini %100 lere taşıyarak, büyük bir başarıya imza atmıştır. 200 seçkin mağazanın bulunduğu alışveriş merkezi kadın, erkek, çocuk tekstil ürünlerinin yanı sıra kırtasiye, optik, kuyumcu, oyuncak, spor, ayakkabı, hediyelik eşya dükkanlarıyla beraber, ziyaretçilerin diğer gereksinimlerini karşılayacak kuaför, döviz bürosu, elektronik eşya, lostra salonu, terzi, seyahat acentası, ortopedi, sinema, pet shop, fastfood dükkanları, restoran, kafeterya ve süpermarketlerle çağdaş bir yaşam merkezinin bütün olanaklarını sunmaktadır.

Akmerkez Ziyaretçileriyle de Büyük

Ayda 1-1.5 milyon insan tarafından ziyaret edilen (hafta içi 40-45 bin, hafta sonu ve özel günlerde 70 bin ve üzeri) her gün 10:00-22:00 arası hizmet veren Akmerkez'de temizlik, güvenlik ve genel bakım konularında; 120 kişilik temizlik, 146 kişilik güvenlikle birlikte, 115 kişiden oluşan teknik ve yönetim kadrosu görev yapmaktadır.

Akmerkez'de ziyaretçilerin geçirdiği 3.5 saatlik ortalama süre, 2.5 saatlik dünya ortalamasının üzerindedir. Çevredeki iş merkezleri ve otellerde konaklayan turistler için düzenlenen ücretsiz otobüs servisleri de ziyaretçi profilini çeşitlendirmektedir.

Ziyaretçilerin alışveriş dışındaki tüm gereksinimlerini de karşılamayı hedefleyen Akmerkez, düzenlediği sosyal ve kültürel etkinliklerle yeni bir yaşam biçiminin, yeni bir anlayışın öncüsü olmayı amaçlamaktadır.

© 2015 Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.S. All Rights Reserved.